Rodzaje norm dotyczących śrub i konwersja pomiędzy nimi
Wielu konsumentów nie zdaje sobie z tego sprawy, lecz szereg produktów dostępnych w sklepach musi spełniać określone normy, aby być w ogóle dopuszczonym do sprzedaży. Co ciekawe, dotyczy to również, tak zdawałoby się prostych elementów, jak śruby. Co zatem trzeba wiedzieć o normach dotyczących śrub?
Normy śrub obowiązujące w Polsce
Odgórnie ustalane normy gwarantują, że dany produkt przebadany został w zakresie bezpieczeństwa jego użytkowania, lecz przede wszystkim jego odpowiedniej jakości. Co więcej, konkretne normy oznaczają, że ma standaryzowane rozmiary i właściwości, przez co znalezienie konkretnego produktu w sklepie jest prostsze. Jeśli bowiem wszystkie sprzedawane śruby korzystają z tego samego zestawu norm, wybór pomiędzy nimi staje się po prostu prostszy.
Jakie są jednak konkretnie wykorzystywane w naszym kraju normy, które muszą spełniać wszystkie sprzedawane śruby? Jak się okazuje, na etykiecie każdego opakowania śrub powinny znaleźć się informacje o normach ISO, DIN, a także PN.
ISO to międzynarodowa norma, która ustalana jest przez Międzynarodową Organizację Normalizacyjną. Norma ta uznawana jest w ponad 160 krajach na całym świecie i stosowana w praktycznie wszędzie i w każdej gałęzi gospodarki.
Drugą często występującą normą jest DIN. Jest to norma niemiecka, która ustalana jest przez Niemiecki Instytut Normalizacyjny. Wiele dostępnych w Polsce śrub pochodzi z Niemiec, dlatego obecny na ich opakowaniach jest właśnie ten standard.
Na koniec pozostaje norma PN, czyli polska. Ustalana jest ona przez Polski Komitet Normalizacyjny po dokładnym przebadaniu danego produktu. Co ciekawe, nasz rodzimy instytut opracowuje normy również dla innych elementów takich jak złącza ciesielskie czy też nity zrywalne, więc ma się pewność, że każdy zakupiony element mocujący będzie spełniał wszystkie normy.
Czym jest konwersja norm?
Z racji tego, że śruby dostępne na polskim rynku pochodzą z zagranicy, na ich opakowaniach znaleźć można nie jedną lub dwie, lecz nawet trzy normy. Rodzić to może pewne problemy, gdy np. posiadamy określone normy np. DIN i ISO, a potrzebujemy kupić śruby z normą PN. W takim wypadku konieczne jest przeprowadzenie konwersji norm.
Jak można dokonać takiej konwersji? Zdecydowanie najprościej wykorzystać do tego celu po prostu ogólnie dostępne tabele. Znaleźć w nich można wszystkie dostępne na rynku śruby, przy których podana jest przynajmniej jedna norma. Dzięki temu łatwo można sprawdzić również inne normy, które spełnia dana śruba.
Dlaczego normy śrub są tak ważne?
Wielu laikom dziwne może wydawać się to, że tak proste elementy jak śruby, muszą spełniać tak wiele norm, zanim trafią na półkę i finalnie zostaną zakupione. Jak się jednak okazuje, jest to naprawdę niezwykle ważne.
Jak już wcześniej zostało to wspomniane, normy śrub gwarantują, że cechują się one odpowiednią jakością, a także bezpieczeństwem użytkowania. To jednak nie wszystko, ponieważ oprócz tego normy określają główne cechy budowy śruby. Można więc mieć pewność, że dana śruba będzie miała rozmiar, rodzaj gwintu czy też inne elementy zgodne z tym, co znajduje się na jej opakowaniu.
Więcej informacji o produktach znajdziesz na https://stalmut.pl/oferta/nity-nitonakretki/nity-zrywalne-din-7337/