Dom i Wnętrze

Samodzielnie wykonany wieszak rowerowy za kilkadziesiąt złotych

Z reguły, gdy mamy dość przestronne mieszkanie, nie mamy większych trudności z przechowywaniem rowerów. Jeśli jednak mamy kilka pojazdów, przechowywanie ich opartych jeden o drugi może być sporym problemem.

Rowery bezpieczniejsze

W przypadku, gdy przechowujemy w mieszkaniu kilka rowerów, może pojawić się kilka kłopotów z tym związanych. Problematyczny jest choćby sam fakt zajmowania przez nie dużej ilości przestrzeni oraz to, że korzystanie z tak ustawionych rowerów jest bardzo niewygodne. Oparte o siebie rowery obijają się, a farba pokrywająca ich ramę odpryskuje, tworząc nieestetyczne ślady, mogące stać się zalążkiem korozji.

Wydając 60-70 złotych, można jednak stworzyć samodzielnie wieszak na rowery, dzięki któremu nawet kilka jednośladów będzie zabezpieczone przed zniszczeniem. W tym celu należy przygotować kątowniki 30×20 mm lub kątowniki o profilu U, dyble, karabinki oraz linki o grubości 2mm, a także sprzęty: wiertarkę, wkrętarkę, miarę stolarską, szlifierkę kątową (piłkę do metalu), wiertło o średnicy dybla i poziomnicę.

Uchwyt nawet dla czterech rowerów

Przygotowując wyżej wymienione sprzęty i materiały, można samodzielnie wykonać wieszak na rowery, który posłuży do przechowywania w mieszkaniu aż czterech jednośladów. Na wieszaku na rowery, zamocowanym na ścianie o przeciętnej wysokości 2,7 m, można bowiem zamontować wygodnie kilka pojazdów bez narażania ich na uszkodzenie oraz gwarantując sobie komfort podczas ściągania i zakładania rowerów na uchwyty.

W samodzielnie wykonanym wieszaku rowerowym pierwszy z pojazdów ustawia się na podłodze, a kolejne wiesza bezpośrednio nad nim, ustawiając je w pozycji nieco odchylonej w stosunku do ściany. Pomiędzy kolejnymi rowerami pozostawia się odległość kilkudziesięciu centymetrów, co sprawia, że żaden z nich nie zaczepia się o drugi rower i nie naraża go na uszkodzenie.

Jak montować?

Gdy chcemy samodzielnie wykonać wieszak na rowery, musimy zacząć swoją pracę od zmierzenia, jakiej wielkości są posiadane przez nas jednoślady. Najistotniejszym wymiarem dla nas jest szerokość pomiędzy kołami roweru, gdyż ona wskaże nam, w jakim odstępie od siebie zamocować na ścianie kątowniki, służące do opierania kół. Bardzo ważna jest również wysokość roweru – im wyższy pojazd, tym wyżej muszą być zamontowane kolejne kątowniki.

Choć początkowo samodzielne wykonanie wieszaka na rowery może wydawać się pomysłem zupełnie abstrakcyjnym, tak naprawdę nie jest ono trudne. Wystarczy trochę gotówki, nieco zapału oraz wolne niedzielne popołudnie.

Wieszak na rowery znajdziesz na Calus-p.pl