Ciekawe

Testy narkotykowe – ich rodzaje i wiarygodność

Narkotyki są środkami, które sieją spustoszenie wśród osób je zażywających. Nie odnosi się to jedynie do gwiazd popkultury, o których często słyszy się, że umarły z przedawkowania. Coraz częściej przez narkotyki marnują swoje życie młode osoby, które mogłyby wieść piękne życie. Jeżeli w jakiś sposób miałeś kontakt z narkotykami i nie jesteś pewny czy substancja opuściła już twój organizm, możesz zastosować jeden z testów na narkotyki dostępnych w każdej aptece.

Wiarygodność testów narkotykowych

Wiele osób zastanawia się czy testy na narkotyki dostępne w aptece są wiarygodne. Przede wszystkim należy zaznaczyć, że testy te mają pewną czułość. Może okazać się, że test wyjdzie fałszywie negatywny. Wynik taki może mieć miejsce jeżeli test na narkotyki jest niskiej czułości lub sztucznie zmanipuluje się próbkę (dość powszechne jest modyfikowanie moczu poprzez dodanie pewnych substancji chemicznych). Niektóre testy na narkotyki mogą dawać wynik pozytywny, chociaż badany nie przyjął żadnych substancji. Może tak być w przypadku stosowania niektórych leków.

Rodzaje testów na narkotyki

Spośród testów na narkotyki można wyróżnić test na ślinę oraz mocz. Oba testy różnią się przede wszystkim formą próbki oraz wykazem narkotyków, które mogą wykryć. Test narkotykowy na mocz wydaje się być łatwiejszy do oszukania. Jeżeli chcemy przebadać kogoś, warto mieć taką osobę na oku podczas oddawania moczu, oczywiście zachowując odpowiedni poziom prywatności. W czasie badania moczu, test narkotykowy można oszukać poprzez dodanie do niego pewnych związków chemicznych. Badanie śliny jest dużo łatwiejsze i trudniejsze do oszukania, jednak sam test wydaje się być mniej szczegółowy.

Chcąc zbadać się na obecność narkotyków można zakupić odpowiedni test w aptece. Testy te nie określają dokładnego stężenia narkotyku we krwi, wskazują jedynie czy została przekroczona pewna graniczna wartość. Osoby, które brały narkotyki, a chcą następnego dnia wsiąść za kółko, powinny zdecydowanie odpuścić ten pomysł. Nawet jeżeli czujemy się dobrze, nie znaczy to, że narkotyk całkowicie opuścił nasz organizm. Niestety, plaga kierowców po narkotykach jest obecnie duża jak nigdy. Jest to jedno z największych zagrożeń na drogach, wraz z pijanymi kierowcami. Wspólnym celem wszystkich powinno być redukowanie liczby takich przypadków. Jeżeli zostały podane ci narkotyki lub zażyłeś je samemu, odpuść prowadzenie samochodu, gdyż może to być śmiertelne dla ciebie jak i innych nawet jeżeli testy narkotykowe nic nie wykryły.