Ciekawe

Transport jabłek – zastosowanie specjalnych pojemników

Transport artykułów spożywczych, szczególnie produktów świeżych, takich, jak warzywa czy owoce wymaga zastosowania specjalnie przystosowanych pojemników, jakimi są skrzynki na jabłka, które pozwolą na zminimalizowanie strat podczas przewozu oraz magazynowania.

Jak odbywał się transport jabłek kiedyś, a jakie sposoby są stosowane obecnie?

Jeszcze kilka lat temu do transportu oraz przechowywania powszechnie stosowano skrzynki oraz pojemniki wykonane z drewna. Były one najczęściej używane, ponieważ producenci owoców nie mieli dostępu do innych, lepszych środków, a drewniane skrzynki produkowane na masową skalę były po prostu najtańsze.

Obecnie zarówno transport jabłek, jak i przechowywanie odbywa się przy użyciu o wiele lepszych pod wieloma względami pojemników, jakimi są plastikowe, specjalnie opracowane skrzynki na jabłka. Używane są przez większość dużych producentów owoców, a coraz częściej także przez mniejsze gospodarstwa sadownicze.

Czym charakteryzują się plastikowe skrzynki na jabłka?

Specjalnie produkowane skrzynki, zwane także skrzyniopaletami są wykonane z wysokiej jakości tworzyw sztucznych, które charakteryzują się niezwykłą trwałością oraz odpornością na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu mogą one być używane przez wiele lat.

Stosunkowo niewielka waga skrzynek oraz standardowe wymiary powodują, że te pojemniki stanowią bardzo dobry, a także praktyczny środek, służący do konfekcjonowania wrażliwych na niekorzystny wpływ czynników zewnętrznych owoców.

Opakowania na jabłka z tworzyw sztucznych są odporne na odkształcanie, dlatego można je ustawiać w dowolnych konfiguracjach, w dużych sztaplach, a także przewozić wózkami widłowymi na miejsce magazynowania z pojazdów transportowych.

Dlaczego plastikowe skrzynie na jabłka są lepszym rozwiązaniem niż drewniane?

Skrzynki do owoców wykonane z tworzyw sztucznych są przede wszystkim o wiele bardziej higieniczne. Po każdorazowym użyciu mogą być myte każdym urządzeniem wodnym, a także parowym.

Tego rodzaju opakowania są lekkie i nie zmieniają swojej wagi pod wpływem czynników atmosferycznych, dlatego nie powodują przekłamań podczas ważenia całych transportów owoców, co znacznie ułatwia i usprawnia prace załadunkowe.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z https://www.schoellerallibert.com/pl/client-cases/agriculture/skrzyniopalety-big-box-w-top-fruit/