Inspiracje

Ubezpieczenie motocykla: czy zachowanie ciągłości jest konieczne?

Sezon motocyklowy powoli się kończy. Wraz z nim mija termin ubezpieczenia i zastanawiasz się, czy musisz już teraz kupować nową polisę? Czekanie z odnowieniem polisy do następnej wiosny to tylko pozorna oszczędność. W istocie przełożenie spotkania z agentem nawet o kilka dni będzie miało poważne konsekwencje. Jakie? Poznaj najważniejsze informacje dotyczące ubezpieczenia motocykla i dowiedz się, jak naprawdę zaoszczędzić!

OC – podstawowe ubezpieczenie motocykla

Zgodnie z obowiązującym w Polsce prawem, każdy zarejestrowany pojazd mechaniczny (nawet nieużywany) musi być objęty podstawowym ubezpieczeniem komunikacyjnym. Motocykle nie są tutaj wyjątkiem. Ubezpieczenie motocykla musi zostać wykupione najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu, a później odnawiane każdego roku. Niezwykle ważne jest, aby zachować ciągłość ochrony. Już jednodniowa luka między polisami oznacza wysokie kary finansowe. W tym roku kształtują się one następująco:

  • 1-3 dni bez ochrony: 200 zł;
  • 4-14 dni bez ochrony: 500 zł;
  • powyżej 14 dni bez ochrony: 1000 zł.

W odróżnieniu od zakresu polisy OC regulowanej ustawowo, wysokość składki na ubezpieczenie nie jest stała. Ponoszone corocznie koszty zależą od kilku czynników, przede wszystkim wieku i doświadczenia kierowcy oraz modelu, marki, mocy, roku produkcji, przebiegu i pojemności silnika pojazdu.

Porównywarki sposobem na oszczędność

Zakres polisy OC określa ustawa, więc warunki proponowane przez poszczególne towarzystwa są do siebie mocno zbliżone. Kupując OC, nie warto przepłacać. Zanim podpiszesz umowę z agentem, sprawdź ofertę on-line. Wygodne w użyciu kalkulatory pozwalają na sprawne porównanie ofert czołowych ubezpieczycieli. Co ciekawe, ubezpieczenie OC możesz również kupić przez Internet.