Ciekawe

Uprawnienia SEP

Bez, pięknie pachnie w maju podczas kwitnienia. Natomiast bez uprawnień możesz pięknie pachnieć ale w domu. Dlaczego odbywanie kursów oraz szkoleń podnoszących kwalifikacje popartych certyfikatami oraz zdobywanie odpowiednich uprawnień jest takie ważne? Daje to pewność naszym klientom i/lub pracodawcom, że znamy się na wykonywanej przez nas pracy oraz dążeniu do rozwoju osobistego, który z pewnością zaowocuje w przyszłości.

Uprawnienia elektryczne

Nikt nie zatrudni pracownika na etat kierowcy skoro nie posiada prawa jazdy. Podobnie rzecz się ma podczas pracy z prądem. Któż powierzyłby elektro-modernizację człowiekowi, który się na tym nie zna? Pewnie tylko szaleniec, który ma za nic ludzkie życie oraz czy jego dom nie pójdzie z dymem. Stąd właśnie wymagane jest zdanie egzaminów SEP (Stowarzyszenia Elektryków Polskich) przez elektryków.

Egzamin SEP – kilka informacji

Do egzaminu można przystąpić po odbyciu poprzedzającego go kursu. Aby przystąpić do kursu należy posiadać wykształcenie minimum na poziome podstawowym oraz ukończyć osiemnasty rok życia. Kurs składa się z części teoretycznej jak i praktycznej. Gdy nasz SEP egzamin zakończy się wynikiem pozytywnym otrzymamy uprawnienia między innymi do eksploatacji urządzeń, instalacji oraz sieci energetycznych do 1kV. Należy jednak pamiętać o ważnym aspekcie, że uprawnienia te NIE są bezterminowe. W związku z rozwojem technologii , zmian w przepisach oraz wielkiej odpowiedzialności uprawnienia te należy odnawiać co 5 lat.

Gdzie i za ile?

Z pewnością kursy można odbyć w każdym większym mieście. sep Warszawa Wrocław, Opole, Katowice oraz wiele, wiele innych. Ośrodku szkolenia oraz egzaminowania można znaleźć naprawdę wiele na obszarze całej polski. Zdarza się również, że możliwy jest dojazd egzaminatora, w tym przypadku egzamin sep może odbyć się na terenie zakładu, w którym pracujemy. Jeżeli weźmiemy pod lupę koszty uzyskania uprawnień nie są one jednoznaczne. Koszt kursu oscyluje pomiędzy 90-350zł, natomiast sep egzamin to stały koszt 225zł jeżeli chodzi o uprawnienia z grupy G1 czyli elektryczne do 1kV. Dla przykładu według jednego z cenników SEP warszawa kurs oraz egzamin z zakresu eksploatacji oraz dozoru będzie kosztował łącznie 545zł. Indywidualna kwesta jest czy to dużo czy mało, z pewnością natomiast uprawnienia te zwiększą nasza atrakcyjność na rynku pracy.