Technologia

Wiercenie w betonie – różne urządzenia dostosowane do potrzeb budowlanych

Najczęściej wiercenie w betonie, które jest niezbędne w wielu obiektach budowlanych, kojarzy się z techniką diamentową. To właśnie ona jest rekomendowana jako technika generująca niewielki hałas, małe ilości wstrząsów oraz praktycznie bezpyłowa. Jednak pojęcie “technika diamentowa” mieści w sobie szereg rozwiązań technologicznych, których zastosowanie jest ściśle uzależnione od potrzeb budowlanych.

Wiercenie otworów o zróżnicowanej wielkości

W wielu obiektach cięcie betonu kojarzy się głównie z koniecznością wywiercenia otworów o różnym wykorzystaniu. Do wycinania mniejszych otworów, wykorzystanych do montażu instalacji grzewczych, wodnych i kanalizacyjnych oraz wentylacyjnych, wykorzystuje się wiertła diamentowe, które pozwalają na precyzyjne wycinanie otworów o średnicy do około 1000 mm. Ta technika kojarzy się z niską emisją hałasu oraz brakiem wibracji i mikrowstrząsów, które mogłyby uszkodzić betonową konstrukcję. Przy otworach większych, których średnica nie przekracza 3200 mm, sięga się po liny diamentowe. Liny kojarzone są z bardzo precyzyjnym cyrklem, który umożliwi wycięcie otworu. Dodatkowo przy wycinaniu otworów okrągłych warto zadbać o szlifowanie betonu, a w przypadku powierzchni płaskich – także o jego frezowanie.

Piły tarczowe do ścian i stropów

Wiercenie w betonie kojarzy się z precyzyjnie wycinanymi otworami, które są ściśle związane z budową obiektu. Natomiast przy remontach, ale również przy budowie obiektów o charakterze mieszkaniowym, potrzebne jest nieco inne cięcie betonu, w którym wykorzystuje się piły tarczowe z tarczami diamentowymi. W odróżnieniu od tradycyjnych pił, pozwalają one wykorzystanie techniki bezudarowej, która umożliwia szybsze wycinanie otworów wielkopowierzchniowych w betonie oraz usuwanie elementów trwałych, jak np. słupy żelbetonowe. Po piły tarczowe sięga się zarówno przy potrzebie wycięcia otworów okiennych czy drzwiowych, ale również wtedy, gdy takie otwory należy poszerzyć. Wiercenie w betonie z wykorzystaniem piły tarczowej stosuje się także przy demontażu ścian czy sufitów, wycinaniu schodów i większych otworów wentylacyjnych oraz przy usuwaniu różnego rodzaju słupów i pali z żelbetonu. Piły tarczowe wymagają jedynie dostępu do energii elektrycznej oraz do bieżącej wody, jednocześnie ograniczona jest grubość betonu, jaką można przeciąć piłą tarczową. Piły rekomendowane są do betonu o grubości do 70 cm. Z kolei przecinarki mogą być zastosowane jedynie wtedy, gdy grubość betonowego podłoża nie przekracza 50 cm.

Artykuł został napisany we współpracy ze stroną http://wierceniebetonu.com/.