Zalety robotów spawalniczych
Robotyzacja pracy, niezależnie od dziedziny, niesie ze sobą wiele wymiernych korzyści. Nie inaczej dzieje się ze spawaniem, w którym praca może zostać znacznie usprawniona dzięki wykorzystywaniu robotów.
Zalety robotyzacji robót spawalniczych
Biorąc pod uwagę to, że praca będzie usprawniona przez wykorzystanie nowoczesnych, innowacyjnych technologii, ze zmniejszonym udziałem nakładu pracy ludzkiej, można wyróżnić kilka podstawowych zalet. Będą to na pewno:
– wyręczanie człowieka w niebezpiecznych zadaniach,
– poprawa bezpieczeństwa pracy,
– precyzja wykonywanych prac, a co za tym idzie:
– zwiększenie jakości wyrobów,
– ujednolicenie wydajności pracy,
– zwiększenie wydajności produkcyjnej,
– optymalizacja wykorzystywania materiałów spawalniczych,
– zmniejszenie kosztów produkcji i zwrot nakładów inwestycyjnych,
– poprawa wizerunku firmy wykonującej spawania,
– optymalne wykorzystanie przestrzeni pracy.
Jak więc widać, korzyści jakie niosą ze sobą roboty spawalnicze są bardzo wymierne. Skutki ich użytkowania są od razu widoczne, poprawia się także kondycja używającej je formy. Warto więc zastanowić się nad ich wykorzystywaniem. Szczególnie teraz, kiedy coraz rzadziej można znaleźć wykwalifikowanych, zajmujących się spawaniem fachowców.
Roboty spawalnicze – jak działają
Mogą one spawać np. łukowo. Można je wtedy z powodzeniem wykorzystywać do szerokiego zakresu prac: spawania łukowego i laserowego, lutowania a nawet cięcia. Zasięg takich robotów może wynosić nawet dwa metry. Na rynku istnieje wiele modeli robotów spawalniczych (dopasowanych do potrzeb użytkowników). W zależności od wybranego modelu, można dopasować do nich jeszcze wiele różnych narzędzi. Znacznie zwiększa to uniwersalność ich pracy, a zarazem podnosi wydajność procesów działania. Roboty do automatycznego spawania bardzo często odznaczają się dość małymi rozmiarami, wydajnymi i niezwykle sprawnymi silnikami, a także bardzo dobrym przyspieszeniem. Praca robotów spawalniczych opiera się na dobrym oprogramowaniu i komunikacji z typowymi źródłami zasilania. Przyspiesza to pracę, gdyż zapamiętywane są ścieżki działania. Do tego, wiele modeli automatycznie kompensuje zmiany palnika, co znacznie zmniejsza potrzebę napraw (i oszczędza czas). Dużą zaletą wielu robotów spawalniczych jest to, że ich okablowanie gazowe i zasilające znajduje się wewnątrz ramienia i przelotowego nadgarstka. Pozwala to na pełną swobodę ich ruchów. Roboty można zamontować na suficie lub pod konkretnym kątem na ziemi, uzyskując łatwiejszy dostęp do spawanych materiałów i maksymalny zakres pracy.
Zapraszam po więcej informacji na stronę http://comauonline.pl – roboty spawalnicze.