Biznes

Na co zwrócić uwagę przy wyborze domu?

Własny dom jest marzeniem wielu ludzi. Przychodzi w końcu taki czas, kiedy zgromadzimy środki umożliwiające jego zakup albo zdecydujemy się na wzięcie kredytu na ten cel. Jeśli podejmiemy już tę decyzję, pora na wybór konkretnego miejsca, w którym będziemy mieszkać. Na co zwrócić uwagę podczas tego procesu?

Lokalizacja

Jednym z kluczowych kryteriów, którym musimy się kierować jest lokalizacja działki, na której znajduje się dom.
Sąsiedztwo jest bardzo ważne. Nie chodzi tu tylko o dokuczliwych sąsiadów. Warto zorientować się także, czy w bliskim otoczeniu działki nie znajdują się na przykład jakieś tereny inwestycyjne, na których jest planowana budowa dużego zakładu.
Oprócz tego, zastanówmy się, czy bardziej odpowiada nam dom w mieście czy na wsi. Oba rozwiązania mają pewne wady i zalety. Indywidualnie musimy rozstrzygnąć, czy ważniejsza dla nas jest bliskość miejsc pracy, szkół i ośrodków kultury czy może lasu. Z lokalizacją nieodłącznie związana jest także cena.

Wielkość

Sprecyzujmy również, jakie są nasze wymagania dotyczące wielkości domu, który chcemy zakupić.
Jeszcze do niedawna budowano domy wielopokoleniowe – kilka pięter, na której mieszkały wielkie rodziny, składające się z trzech pokoleń. Dzisiaj ten trend już nie obowiązuje z praktycznych względów. Wielu młodych ludzi nie chce mieszkać z rodzicami lub przeprowadzają się do innego kraju albo miasta, na przykład w poszukiwaniu pracy. Dziadkowie także swobodniej czują się w kawalerkach w bloku.
Warto zatem dopasować wielkość domu idealnie do potrzeb swojej rodziny. Każdy powinien znaleźć w nim wolną przestrzeń dla siebie, ale jednocześnie dom powinien być na tyle mały, aby był ekonomiczny – mniejszy budynek można taniej ogrzać, a także szybciej go posprzątać.

Możliwości

Zastanówmy się też, czy musimy wprowadzić się do naszego domu od razu czy możemy z tym procesem nieco zaczekać. Od tej decyzji zależy, w jakim stanie mamy zakupić dom.
Możemy sporo zaoszczędzić, a także dopasować poszczególne elementy idealnie do swojego gustu, jeśli zdecydujemy się na dom w stanie surowym. Czeka nas jednak jeszcze sporo pracy o charakterze wykończeniowym.
Jeśli zaś zależy nam na tym, aby zamieszkać pod nowym adresem jak najszybciej, a także nie mamy czasu i energii na remont – rozejrzyjmy się za domem, który jest już w całości wykończony. Jeżeli bierzemy pod uwagę rynek wtórny, może się okazać, że poprzedni właściciele nie chcą przenosić także mebli do nowego domu i sprzedadzą nam je w pakiecie z nim. Mamy wówczas miejsce gotowe do zamieszkania.

Tekst powstał we współpracy ze specjalistami z firmy GTB Invest