Ciekawe

Znaczenie białka w diecie psa

Białko niewątpliwie stanowi jeden z najważniejszych składników odżywczych, jakie należy psu zapewnić. Aminokwasy, z których składają się białka muszą być dostarczane z zewnątrz, bowiem nie mogą być produkowane przez organizm samodzielnie. Są one odpowiedzialne za prawidłowe funkcjonowanie układu ruchowego (masa mięśniowa), nerwowego, oddechowego i ogólną kondycję zdrowotną pupila.

Niemniej jednak nie wolno nam zapominać, iż prawidłowo skomponowana dieta składa się ze zbilansowanych posiłków. Oznacza to, iż choć mięso oraz produkty pochodzenia zwierzęcego powinny w jadłospisie dominować, to jednak nadmierne ilości białka mogą zaszkodzić prawidłowym procesom trawiennym, a nawet doprowadzić do rozwoju różnego rodzaju chorób.

Niedobór lub nadmiar białka w diecie – jak do niego nie dopuścić.

Brak równowagi w którąkolwiek stronę jest dla zdrowia psa zgubny. Niewystarczające ilości białka mogą prowadzić do poważnych problemów zarówno u psów rozwijających się, jak u już dorosłych. Problemy z utrzymaniem prawidłowej masy ciała (niedowaga), utrata tkanki mięśniowej czy nawet zahamowanie wzrostu to konsekwencje złej diety. Nadmiar białka również bywa groźny, może prowadzić do zaburzeń w pracy układu trawiennego (szczególnie, jeśli pies posiada predyspozycje do wystąpienia chorób wątroby), pojawienia się alergii i nietolerancji pokarmowych, alergicznych reakcji skórnych, a także nadmiernego zakwaszenia organizmu. Warto pamiętać, że ciało psa jest w stanie wykorzystać tylko tyle białka, na ile jest zapotrzebowanie. Nadmiar jest natomiast odkładany w postaci tłuszczu. Warto znaleźć tzw. “złoty środek”, bo choć pies to stworzenie mięsożerne, powinien mieć dostęp zarówno do odzwierzęcej jak i roślinnej postaci białka.

Normy w dostarczaniu dziennej racji białka przedstawiają się następująco:

  • psy żyjące w domu, z niewielkim wydatkiem energetycznym i korzystające z ruchu w sposób umiarkowany potrzebują około 4 – 5 gram na kg masy ciała (dawkę tę jednak można obniżyć nawet do 3 gramów, jeśli pies bądź suczka jest typowym “kanapowcem”);
  • suki w ciąży oraz okresie laktacji powinny otrzymywać wysokoenergetyczną karmę, kilka razy dziennie, z dużo większą zawartością białka, witaminy A i C, a także wapnia;

Źródła białka i jego jakość.

Białko podawane psu powinno charakteryzować się wysoką strawnością. Oznacza to, iż musi być dobrze przyswajane przez organizm. Taki rodzaj białka znajduje się w karmach wysokiej jakości. Może mieć ono zwierzęce bądź roślinne pochodzenie, najważniejsze jednak, by przedstawiało wysoką wartość biologiczną – a więc dostarczało niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania ilość aminokwasów. W skład dobrych jakościowo karm, zarówno suchych jak i wilgotnych, powinny wchodzić: mięso z kurczaka oraz wołowe, mączki (z podrobów, z indyka, z kurczaka, z ryb), ryby, produkty pochodzenia zwierzęcego, suszone jaka, mąka sojowa oraz z siemienia lnianego czy prosa. Najlepsze źródła białka “tradycyjnych” posiłkach to natomiast: białko jaja kurzego (choć tutaj trzeba zachować ostrożność z uwagi na ryzyko wystąpienia alergicznych objawów), ryby (nigdy surowe, by uniknąć ewentualnych pasożytów), kukurydza oraz gluten pszenny. Co oczywiste, roślinne składniki diety psa muszą być przetworzone.

źródło: http://www.royal-canin.pl/blog/bialko-w-diecie-psa/