Dom i Wnętrze

Zoo we Wrocławiu.

Większość miłośników zwierząt doskonale kojarzy najstarszy w Polsce, położony we Wrocławiu, ogród zoologiczny. Najstarszy, ale nie zaniedbany, bowiem we wrocławskim zoo wiele się dzieje. Zajrzyjmy więc do niego na chwilę, sprawdźmy jakie gatunki zwierząt w nim mieszkają i z czego wynika jego sława.

Historia

Ogród Zoologiczny we Wrocławiu powstał w roku 1865, co czyni z niego najstarszy ogród zoologiczny na ziemiach polskich. Rozbudowywany był stopniowo, dziś zajmuje prawie 33 hektary.
Od początków istnienia, na terenie Ogrodu mieli swoje mieszkania jego dyrektorzy i kierownictwo.
Popularność Ogród Zoologiczny zawdzięcza wieloletniemu dyrektorowi, Antoniemu Gucwińskiemu, który od roku 1971 wraz z żoną prowadził na antenie Telewizji Polskiej program “Z kamerą wśród zwierząt”.

Obiekty zabytkowe

Na terenie Ogrodu powstawały zabudowania, które obecnie mają już wartość historyczną. Wbrew pozorom, nie są to mieszkania byłych dyrektorów, lecz zwierzętarnie:
– baszta niedźwiedzi – tworzona dla niedźwiedzi, obecnie zamieszkana przez sowy;
– dom dużych drapieżców – od powstania aż po czasy współczesne zamieszkiwany przez duże koty;
– słoniarnia – prezentowane były tu nie tylko słonie, ale także hipopotamy i nosorożce,
– pawilony małp i ptaszarnia.
Wszystkie wymienione budowle powstały z cegły przed rokiem 1900 i stanowią obecnie cel licznych wycieczek.

Zwierzęta

Wrocławski Ogród Zoologiczny dysponuje oszałamiającą ilością prawie 11 tysięcy zwierząt z 1132 gatunków. Mowa tu wyłącznie o kręgowcach.
Na liście zwierząt zamieszkujących Zoo znajdują się tak rzadkie i egzotyczne zwierzęta jak:
– nosorożec indyjski,
– żyrafa siatkowana,
– pekari Wagnera,
– żółw słoniowy,
– ara szafirowa.
Zoo we Wrocławiu odnosi liczne sukcesy hodowlane, które wyróżniają je spośród wielu innych ogrodów. Jednym z takich sukcesów jest przyjście na świat młodego tapira malajskiego oraz żyraf.

Afrykarium

To właśnie obecność nowootwartego Afrykarium przyciąga obecnie do wrocławskiego Ogrodu Zoologicznego najwięcej zwiedzających. Otwarte w roku 2014 prezentuje bogatą faunę i florę Afryki. Składa się z dwóch części:
– zewnętrznej – baseny, plaże i wybiegi dla min. kotików,
– wewnętrznej – czyli basenów, w których możemy podziwiać życie zwierząt morskich “od środka”, poruszając się w specjalnym, wykonanym ze szkła, tunelu.

Wrocławski Ogród Zoologiczny to nie tylko gratka dla miłośników zwierząt i dzieci, ale także dla osób zainteresowanych obiektami o znaczeniu historycznym. To także świadectwo pasji i zaangażowania, którym niestraszna była nawet zawierucha Drugiej Wojny Światowej.

Tekst powstał we współpracy z Partner Capital