Zdrowie i Uroda

Na czym polega masaż klasyczny?

W Polsce korzystanie z usług masażysty wciąż nie jest zbyt popularne. Decyduje o tym kilka czynników, między innymi koszt zabiegów lub panują stereotypy, według których “na masaże” chodzą jedynie bogaci ludzie, nie mający zbyt wielu zajęć do wykonania w ciągu dnia. Rzeczywistość przedstawia się jednak całkowicie inaczej.

Czemu służy masaż?

Masaże wykonuje się w najróżniejszych celach. Najpopularniejszym i najczęściej kojarzonym jest zrelaksowanie mięśni, napiętych w wyniku codziennych stresów, nienaturalnej pozycji ciała lub po prostu wysiłku fizycznego. Ta funkcja jest prawdopodobnie jedną z najczęściej wykorzystywanych i istnieje masaż klasyczny ukierunkowany właśnie na jej spełnienie.

Jednak oprócz tej funkcji, masaż może też pełnić wiele innych. Między innymi jest to zapobieganie i leczenie chorób ortopedycznych, regeneracja mięśni, pobudzanie tkanek i krążenia krwi. Istnieją też specjalistyczne masaże rehabilitacyjne albo przeznaczone dla sportowców.

Specyfika masażu klasycznego

Ta najczęściej spotykana odmiana masażu ma na celu zrelaksowanie mięśni, pobudzenie ich regenerowania, zapobieganie dolegliwościom bólowym związanym z przeżywaniem codziennego stresu, który mocno odbija się na samopoczuciu fizycznym.

Na masaż klasyczny może się zgłosić każdy, nie ma specjalnych sytuacji ani cech, które by na to pozwalały. Są jednak pewne przeciwwskazania, głównie stany chorobowe, z którymi należy się zapoznać zanim wybierze się ten tym pasażu.

Techniki w masażu klasycznym

Istnieje osiem podstawowych technik, które wykorzystuje się wykonując masaż klasyczny. Te techniki to głaskanie, rozcieranie, ugniatanie, wyciskanie, oklepywanie, wibracja i wstrząsanie. Stosuje się je w zależności od aktualnej potrzeby, by osiągnąć różne efekty.

Każdy masaż rozpoczyna się i kończy głaskaniem. Ta technika pozwala na przyzwyczajenie się do dotyku, a masażysta może dzięki niej wyczuć miejsca, które wyjątkowo potrzebują jego skupienia i uwagi. w ten sposób rozprowadza się też żel, maść lub talk.

Tekst powsta we współpracy z Instytutem zdrowia i urody Medica SPA