Technologia

Uszczelnianie dachu

Często mówi się o obróbkach blacharskich, ale ludzie zazwyczaj nie wiedzą, czym one są. W tym artykule zastanowimy się nad ich sensem oraz potrzebą wykonywania.

Rzeczywista wartość

Obróbki blacharskie są niezbędne do właściwe wykończenia dachu. Staranność ich wykonania często decyduje o szczelności całego pokrycia. Jeśli będą właściwie i fachowo wykonane, to dach nie będzie przeciekał, będzie szczelny także o temperaturę. Jeśli natomiast wykona się je źle, to przecieki będą występować. Te miejsca przejścia przez dach kominów, rur wywiewnych lub osadzenia okien połaciowych są najczęściej narażone na przecieki.

Aby temu przeciwdziałać, układa się szerokie pasy blachy powlekanej w koszach oraz na wklęsłych załamaniach dachu. Panie domu nie muszą się martwić, gdyż powyższa blacha jest dobierana niezwykle starannie, jeśli chodzi o kolor – będzie pasować do pokrycia.

Co się stosuje?

Zazwyczaj wybiera się blachę powlekaną i takiego materiału używa się już od wielu lat. Ostatnimi laty coraz coraz częściej wykorzystuje się jednak specjalnie stworzone w tym celu taśmy i gotowe tak zwane fartuchy z różnego rodzaju blach. Można je dopasować do każdego rodzaju pokrycia.

Należy pamiętać, że elementy obróbek blacharskich muszą wchodzić dostatecznie głęboko pod pokrycie. Dzięki temu przecieki nie będą występować przy zacinającym deszczu. Wszelkie złącza blachy, których nie da się uniknąć, powinny być dokładnie uszczelnione silikonem dekarskim. Co więcej, wokół komina górną krawędź blachy wkłada się w rowek, który wycina się w ściance komina bądź zakrywa specjalistyczną listwą.

Co dalej?

To jednak nie wszystko. Wokół okien dachowych układa się wspomniane wcześniej fartuchy, które są dostosowane do rodzaju pokrycia. Tak zwany fartuch nadrynnowy również jest niezbędny, gdyż zapobiega wnikaniu wody pod pokrycie na krawędzi dachu.

Obróbki blacharskie mogą okazać się również konieczne na szczytowych krawędziach dachu lub na kalenicy. Nie da się więc ukryć, że obróbki blacharskie są potrzebne przy wykańczaniu dachu. Należy o nich pamiętać przy budowie, aby potem szczerze nie żałować, jeśli nas zaleje.

Tekst powstał we współpracy z Budmax-Metal