Dom i Wnętrze

Gdzie się stosuje obróbki blacharskie?

Z pojęciem dachu nieodłącznie związane jest pojęcie obróbki blacharskiej. Tego typu produkty są niezbędne do wykończenia całej połaci dachu, również zamontowane stanowią dla niego swojego rodzaju zabezpieczenie. Zatem czym są i gdzie dokładnie są montowane?

Czym są obróbki blacharskie?

Niewiele osób ma świadomość, jednak obróbka blacharska jest niezbędnym elementem każdego pokrycia dachowego. Przede wszystkim pełni funkcję ochronną całej konstrukcji, jednak również jest to doskonały element, który stanowi niejako dopełnienie do całości.

Tego typu obróbkę na naszym dachu możemy stosować w bardzo wielu miejscach. Jednak oprócz wyboru odpowiedniego koloru obróbki, który idealnie pasowałby do reszty połaci naszego dachu, powinniśmy skupić się również na jej trwałości. Należy dobrać taką obróbkę, która trwałością zbliżona jest do trwałości pokrycia naszego dachu. Zatem jakie jest najbardziej popularne zastosowanie tego typu obróbek?

Najbardziej popularne zastosowanie obróbek blacharskich

Warto wiedzieć, iż wspomniane obróbki stosowane są w bardzo wielu miejscach na naszym dachu. Możemy je zauważyć przykładowo wokół naszego komina, jak i również przy popularnych koszach. Należy mieć świadomość, iż wspominane kosze to nic innego jak zagłębienia, które znajdują się w linii styku dwóch przylegających do siebie połaci dachowych.

Wspomniane obróbki stosowane są także bezpośrednio przy pasach podrynnowych, a także nadrynnowych. Ich zastosowanie możemy zauważyć również przy oknach połaciowych oraz włazach. Także często wykorzystywane są na szczytach dachu. Zatem jaki rodzaj blachy powinniśmy zastosować do tego typu obróbek?

Rodzaje blach na obróbki

Jak już wcześniej wspomniano, materiał obróbki, która jest stosowana na naszym dachu powinien być tak trwały, jak jego pokrycie. Z tego względu możemy wyróżnić kilka gatunków stali, która jest stosowana w tego typu obróbkach.

Najczęściej obecnie stosowana jest blacha stalowa ocynkowana. Jej trwałość jest szacowana na około od 30 do 50 lat. Ponadto może zostać pokryta specjalną powłoką antykorozyjną. Kolejny przykład materiału, który jest stosowany na wspomniane obróbki to blacha miedziana. Charakteryzuje się znacznie większą trwałością niż poprzedni materiał, ponieważ może nie ulec zniszczeniu nawet przez 300 lat.

Obróbki blacharskie są bardzo ważnym elementem na każdym dachu. Podczas ich zakupu powinniśmy pamiętać, aby charakteryzowały się taką samą trwałością jak materiał, który pokrywa cały nasz dach. W przeciwnym razie nie będą spełniały odpowiednio swojej roli.

Tekst przygotowany we współpracy z firmą Budmax-Metal